

Az íjászat egyik lényege, hogy eltaláljuk a célt, s ebben nagy szerepe van az íjvessző tulajdonságainak. Joggal tehetik fel a kérdést. Nem mindegy, hogy milyen az íjvessző? A válaszom rövid és tömör. Nem!
Mint mindennek a íjvesszőnek is passzolni kell az íjhoz, mindennek megvan a maga párja. Meg kell találnunk az íjunkhoz való vesszőt. Figyelembe kell vennünk az íj erejét, a húzáshosszunkat, az eltalálandó célt. Először is tisztázzunk egy két dolgot a nyílvesszővel kapcsolatban, hogy utána könnyen tudjunk dönteni. Így ha betévedünk egy íjászboltba, akkor konkrétan megismerjük, hogy melyik nyílvessző való nekünk.
Tegyük fel, hogy egy tradicionális íjunk van. A fontereje az konkrét, a húzáshosszunkkal tisztában vagyunk, és csak hobbizni szeretnénk, mert még nem vagyunk profik, hogy világversenyen induljunk.
A tradicionális íjakhoz illik fa vesszőt használni. Ezek a vesszők általában fenyőfából készülnek, amit több átmérőben lehet beszerezni. A vékonyabb 8mm esetleg 8,2mm és a 8,8mm-es átmérőben kaphatók. A gyerekvesszők 6 mm esek. Három tollas, négy tollas (az utóbbiak ritkábbak, és inkább a lovas íjászok használják, erre is ki fogok térni), mely természetesen pulykatoll.
A három toll a vessző kerületét három egyenlő részre osztja, 120 fokonként. A vezértoll más színű, ez azt a célt szolgálja, hogy könnyebben tudjuk az idegre ráhelyezni, úgy hogy az jól álljon rajta. Mert az sem mindegy, hogy áll a vessző. A helyes elhelyezkedése a vesszőnek az íjhoz képest, (úgy kell állnia), hogy a vezértoll a markolattól kifelé áll.
Ha kinyújtott kezünkben van az íjuk, és a szemünk elé tartjuk, úgy hogy a vessző vonalán végignézünk, láthatjuk, hogy a segédtollak elsiklanak a markolat oldalán (ha helyesen van betéve a vessző) ha azt látjuk, hogy a vezértoll fog a markolaton végigsiklani akkor rosszul töltöttünk, és a toll el fogja dobni a vesszőnket.
A négytollas vesszőnél nem fordul elő ez a probléma, mert teljesen mindegy, hogy áll a toll, mert ott nincs vezértoll. Ez azért lényeges, mert a lóháton nincs idő keresgélni a vezértollat, a gyors egymás utáni lövések nem teszik lehetővé, hogy forgassuk a vesszőt. Még mielőtt kimondanák, hogy én akkor csak négytollas veszőt fogok használni, azt hozzá kell tenni, hogy ezek a vesszők nem alkalmasak hosszú távú lövésekre. Mégpedig azért, mert a tollaknak nagyobb légellenállása lelassítja a vesszőt.
Közkedvelt a műanyag nok. Ez az a része a nyílvesszőnek, ami beakad az idegbe. Sokan szeretik a fanokkos vesszőket, mondván ez inkább autentikus. Ebben teljes mértékben egyetértek, viszont ha megsérül a nokk akkor eldobható a vessző, míg a műanyag nokkosan ez cserélhető. Nem kell hozzá nagy szakértelem.
Mostanság a veszőket gyakorlóheggyel lehet beszerezni. Ezek a hegyek réz, vagy galvanizált vashegyek, formájuk, méretük, súlyuk, különbözőek. A gyakorlóhegyről senki ne gondolja, hogy biztos nem okozhat sérülést, hisz csak gyakorló. Ez tévedés, mert igen is balesetveszélyes, könnyen okoz akár súlyos sérüléseket.
Vannak még kovácsolt hegyek is amiket őseink használtak a csatában, vadászatkor.
Tegyük fel, hogy virtuális íjunk egy 40#-os, a húzáshosszunk 30 col. Ezek az adatok állnak rendelkezésünkre. Még nem tudjuk, hogy mennyi energiát ad át az íjunk a nyílvesszőnek oldáskor. Mert ez is befolyásolja a vesszőválasztást. Ha túl könnyű, és hajlékony vesszőt választunk az kacsázni fog a levegőben. Vagy ne adj isten eltörik.
Mert a nyílvessző hullámzó mozgást végez repülés közben. Ha túl könnyű a vessző, akkor ez a mozgás túl nagy és kacsázik. Ha pedig túl nehéz akkor nem repül el addig míg mi szeretnénk. Olyat válasszunk ehhez az íjhoz, ha meghajlítjuk, kb. vesszővastagságút hajoljon.
A hossza olyan legyen, hogy ha kihúzzuk az íjat akkor csak a hegye lógjon túl a kezünkön. Vigyázat! Az íjat mindig egyforma hosszúra kell kihúzni. Ne változzon a húzáshosszúnk, ha közelre lövünk akkor is annyi kell az íjat húzni, mint ha távolra lövünk.
Hogy még biztosabb legyen a találatunk, olyan vesszőt válasszunk, aminek a teste festve vagy lakkozva van. Ez azért lényeg, mert nehezebben szivárog bele a környezetből a nedvesség ezáltal hosszabb élettartamú lesz, és a légellenállása is kisebb. Jobban fog repülni.
A festett testűt, ha nem olyan színű, mint a környezet, akkor könnyebben megtaláljuk a fűben. Általában ezért festik kék, piros, sárga színűre. Lényeg a rikító szín. A bandázsolás védi a tollakat és a kezünket lövéskor. Mert ha picit felválik, ez általában nagy melegben szokott előfordulni, a toll akkor balesetet tud okozni.
Ha megtaláltuk az íjunkhoz való vesszőket, vigyük haza és lehetőleg úgy tároljuk, hogy minél kisebb esélye legyen arra, hogy a saját súlyától elgörbüljön. Legjobb, ha vesszőtartóba tároljuk, ahol függőlegesen áll. Ha nincs lehetőségünk, akkor megteszi egy hosszú nyakú váza. Lényeg, hogy törekedjünk a függőlegességre.
További bejegyzések



Küldd el üzeneted, kérdésed!
Navigáció
Legutóbbi bejegyzések
Kapcsolat
Cím: 4485 Nagyhalász Ószőlő u. 88.
E-mail cím: molnarsandor@molnarij.hu
Telefon: (mobilon érintéssel hívható)