
Úgy érzem ennél az íjnál elértem a műgyanta adta határokat, ahol a forma kialakítása és annak fizikai igénybe vétel még nem megy az íj rovására. Ez alatt azt értem, hogy a karok formája egy C betűt ír le ajzatlan állapotban. Tapasztalatom szerint itt ér véget a műgyanta hajlíthatósága.
Változtattam a karok és a szarvak hosszán, figyelembe véve természetesen az ásatásoknál előkerült leleteket. Növeltem a karok és csökkentettem a szarvak hosszán, hogy megfeleljen a magyar íj típusba sorolásnak.
A szarvak formája megegyezik az I-II. típuséval, csak a hossza rövidebb. Ennek oka az íj stabilitásában keresendő. Abban az esetben, ha nem változtatnék a hosszán, az íj könnyen tekeredhetne. Veszítene a megbízhatóságából, stabilitásából.
A felajzása nagy rutint követel. Mivel ajzatlan állapotban C formájú az íj, így a felajzáskor az íjat tartó kezünk nagyon hátulról indul. Nehezebb a felajzása, de segítségül hívhatjuk az ajzószíjat, melyet sokan alkalmaznak, mert nagyban megkönnyíti, hogy az íj ne tekeredjen miközben felhelyezzük rá az ideget.
Felajzott állapotban szinte semmiben nem különbözik a magyar II-től. A kéthalmossága ugyanolyan, laposabb mint a magyar I-esé, a szarvak szöge megegyezik elődjével, hossza pedig rövidebb.
Sebessége az, ami kárpótol mindenért. A lövésélmény is teljesen más.
Ezt az íjat haladóknak és profiknak ajánlom. Mivel a felajzása rutint követel, az íjjal való bánásmód is. Nem szereti a rángatást, a rosszul oldást nehezen tolerálja. Ilyenkor az íj beremeg és rúg. Viszont ha jó az oldás és nincs oldalirányú „belerántás” akkor szinte rezzenetlen.
Magyar III. típusú íjak
Ízelítőként tekintsd meg képeimet!
Küldd el üzeneted, kérdésed!
Navigáció
Legutóbbi bejegyzések
Kapcsolat
Cím: 4485 Nagyhalász Ószőlő u. 88.
E-mail cím: molnarsandor@molnarij.hu
Telefon: (mobilon érintéssel hívható)